Na naszej stronie znajduje się już pierwsza dziesiątka protipów. Czas na kolejne z nich.
Na facebook’u znajdziecie ich więcej, a co jakiś czas będziemy je prezentować też na naszej stronie.
#16 Szyk dwa razy w tym samym kierunku
Z wykorzystaniem jednego szyku prostokątnego możemy stworzyć podwójnie złożony szyk. Jest to szczególnie przydatne przy tworzeniu otworów, które występują w szyku po dwa lub trzy powtórzenia.
Aby powielić w ten sposób element musimy w szyku prostokątnym wybrać tą samą oś dla pierwszego i drugiego kierunku. Następnie dobieramy odpowiedni odstęp między wystąpieniami.
#17 Niestandardowa orientacja widoku
Tworząc dokumentację płaską projektu często przedstawiamy widok izometryczny aby lepiej zwizualizować model. Wstawiając widok izometryczny wybieramy jego orientację za pomocą kostki widoku. Może się jednak zdarzyć, że dostępne opcje widoku nie pokazują modelu z dobrej perspektywy. Wtedy warto użyć niestandardowej orientacji widoku i ustawić model dokładnie tak jak chcemy.
W tym celu po wstawieniu widoku na rysunek klikamy PPM na kostkę View Cube i wybieramy z listy polecenie Niestandardowa orientacja widoku. Przenosimy się do środowiska, w którym możemy edytować widok za pomocą orbity swobodnej lub obracać o wybrany kąt.
Czasami obrót modelu o kilka stopni znacząco poprawia czytelność widoku izometrycznego.
#18 Dodatkowe opcje eksportu dokumentacji do formatu .dwg
Po wybraniu „Eksportuj do pliku DWG” pojawi się okno Opcje eksportu plików DWG. Jeśli nie posiadamy własnej konfiguracji, klikamy Dalej. Na drugiej stronie za pomocą checkboxa „Tylko geometria modelu” mamy możliwość eksportu geometrii wraz z wszystkimi widokami i opisami naniesionymi w dokumentacji lub tylko geometrii modelu. Warto podkreślić, że jeśli zaznaczymy opcję eksportu tylko geometrii modelu, to w docelowym pliku znajdą się jedynie widok główny i jego rzuty. Przekroje czy szczegóły nie zostaną wyeksportowane.
Ponadto w polu Opcje eksportu mamy możliwość wybrania sposobu skalowania danych. Wybierając pełną skalę automatycznie wyeksportowana zostanie tylko geometria modelu.
#19 Opis modelu w przestrzeni 3D
W Autodesk Inventor w prosty sposób możemy wyciągnąć parametry modelu (części lub złożenia) jako opis 3D. Umożliwiające nam to funkcje znajdziemy w zakładce Opisz.
Omówimy tą funkcjonalność na przykładzie wymiaru. Aby utworzyć opis 3D wymiaru wybieramy funkcję Wymiar, następnie klikamy na krawędź której wymiar chcemy wyciągnąć. Klawisz spacji przełącza nam płaszczyzny, na których powstanie opis, aby zatwierdzić ponownie klikamy LPM. Pojawiające się okno pozwala nam wybrać dodatkowe informacje, które zostaną wyświetlone.
Możemy również dodać opis 3D z wymiaru szkicu. W obszarze modelu klikamy PPM na wybrany wymiar i wybieramy Utwórz opis 3D. W tym celu szkic oraz wymiary szkicu muszą być widoczne.
#20 Wytłoczka parametru
Czasem nasze modele mają wytłoczone na powierzchni parametry. Na przykład prowadnice często mają wytłoczoną swoją długość. Gdy jest to pojedyncza część nie jest to problemem jednak gdy mamy do czynienia z iPart pojawiają się trudności. Modelując obiekty jako iPart możemy tworzyć dla każdego z wystąpień osobną operację, którą zarządzamy z poziomu tabeli. Jednak możemy uprościć ten proces przez wstawienie w pole tekstowe parametru modelu, który już jest zarządzany przez tabelę iPart.
Aby to zrobić, rozpoczynamy szkic na powierzchni, na której ma być wytłoczka, następnie w nim wstawiamy pole tekstowe z odpowiednim parametrem i pozycjonujemy napis. Kończymy szkic i wykorzystując funkcjonalność Wypukłość tworzymy wypraskę. Teraz gdy zmieniamy wystąpienie, automatycznie zmienia się tekst naszej wypraski.