Publikowaliśmy już na naszej stronie pierwszą część z protipami ułatwiającymi pracę w Autodesk Inventor. Czas na dopełnienie pierwszej dziesiątki protipów.
Na naszym facebook’u znajdziecie ich więcej, ale sukcesywnie, co jakiś czas będziemy je prezentować też na naszej stronie.
Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
#6 – Zmiana typu rzutowanej geometrii.
Przy domyślnych ustawieniach, gdy rzutujemy geometrię w szkicu pojawiają się charakterystyczne żółte linie rzutowane. Zazwyczaj chcemy żeby były konstrukcyjne, bo stanowią one tylko odniesienie dla tworzonego szkicu. Żeby uniknąć żmudnego przeklikiwania cech każdej rzutowanej geometrii, wystarczy zmienić globalne ustawienia programu.
Aby to zrobić wchodzimy w zakładkę “Plik” -> “Opcje”. W oknie “Opcje aplikacji” wybieramy zakładkę “Szkic” i zaznaczamy opcję “Rzutuj obiekty jako geometrię konstrukcyjną”. Jeśli zamieniamy linie rzutowane na konstrukcyjne sporadycznie możemy używać funkcji formatu- “Konstrukcja” przed wykonaniem operacji rzutowania lub zmieniać typ wybranych linii po zrzutowaniu.
Przy częstszym korzystaniu z rzutowania linii ten protip okazuje się niezwykle pomocny, oszczędza czas i nasz nadgarstek.
#7 – Wylewające się wyciągnięcie.
W kontrze to protipu o domykaniu pętli w szkicu tym razem pokażemy Wam jakie cuda można stworzyć za pomocą otwartego profilu.
Gdy w operacji “Wyciągnięcie proste” wybierzemy nasz szkic, Autodesk Inventor automatycznie zaznaczy opcję “Dopasuj kształt” po czym wskazujemy kierunek, w którym chcemy dodać materiał. Teraz końce naszego profilu przedłużają się do najbliższych powierzchni tworząc bryłę.
Zauważcie, że ta opcja pozwala nam na uzyskanie skomplikowanych kształtów za pomocą jednej operacji.
#8 – Automatyczne obracanie widoku.
Naszym celem jest wprowadzenie modelu w ciągły obrót, możemy w ten sposób prezentować naszą pracę na prezentacji lub nagrać gifa.
Klikamy ikonę Orbita, tak żeby pojawiło się koło orbity. Następnie przytrzymując klawisz SHIFT klikamy LPM i przesuwamy mysz w kierunku, w którym chcemy żeby się obracał.
Należy pamiętać przy tej okazji o różnicy między orbitą a orbitą ograniczoną.
#9 – Przywracanie widoczności.
Często zdarza się, że nasze złożenie składa się z kilku podzespołów, szyków, czy folderów. Wielokrotnie komponenty w ich obrębie wyłączamy z widoczności.
Aby mieć pewność, że końcowo wszystkie są widoczne i nie musieć przeklikiwać się przez każde podzłożenie, szyk czy folder możemy rozwinąć folder Reprezentacje, a następnie wybrać Widok. Teraz wystarczy kliknąć PPM na aktywny widok i z rozwiniętej listy wybrać Wszystkie widoczne. Ta Dam!
#10 – Zmiana nazw w generatorze ram.
Kiedy tworzymy nową ramę nazwy zespołu ramy, zarysu ramowego części, zakończenia i elementu ramy zostają nadane automatycznie. Autodesk Inventor pozawala nam na zmianę ustawień w taki sposób, aby nie zawierały one numeru unikatowego, tylko tworzyły spersonalizowaną nazwę.
W zakładce plik wchodzimy w Opcje. W oknie, które się pojawi odnajdujemy zakładkę “Plik”, a w niej “Ustawienia domyślne nazewnictwa plików…”. Pojawia się kolejne okno, w którym za pomocą listy “Dodaj atrybut” możemy wybrać elementy składowe nazwy. Nie musimy ograniczać się do atrybutów, możemy ręcznie wpisać stały człon nazwy. Podobnie możemy manipulować nazwami przewodów rurowych.
To już koniec tej części. Pamiętajcie o tym, że Autodesk Inventor to narzędzie, które ma nam pomóc w projektowaniu i jest w tym celu rozwijane od ponad dwudziestu lat. Jeżeli wydaje się Wam, że coś powinno działać w konkretny sposób to zapewne tak jest.
inventorrządzi