Autodesk Inventor w swoich bibliotekach oferuje tysiące części i elementów znormalizowanych, zgodnych z 18 międzynarodowymi normami. Dzięki ich wykorzystaniu projektowanie jest szybsze i o wiele łatwiejsze. Odpowiednie skonfigurowanie bibliotek pozwala na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie ostrzeżeń o błędach.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której tworzymy złożenie i z pełną radością czerpiemy z dobrodziejstw jakie daje nam w Content Center Autodesk. Na pewnym etapie dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy jednego z użytych wcześniej elementów z Content Center. Początkujący użytkownik najczęściej rozpoczyna poszukiwania w obszarze roboczym, w którym go nie znajduje. Orientuje się, że zlokalizowanie tego elementu nie jest takie proste. Dopiero po zajrzeniu do iProperties tej części z poziomu złożenia odnajduje jej położenie głęboko w dokumentach użytkownika, daleko poza obszarem roboczym. Jest to lokalizacja, która kryje się pod hasłem “Domyślne” w ustawieniach projektu. Aby skorzystać z tak usytuowanej części Content Center, musimy więc udać się do leżącej poza projektem lokalizacji. Wtedy wydaje się to kłopotliwe, ale taka organizacja plików CC ma swoje mocne strony. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie ponownego używania, wcześniej wykorzystanych elementów znormalizowanych w innych projektach, bez względu na to gdzie znajduje się ich obszar roboczy.
W przypadku tworzenia nowego projektu pojedynczego użytkownika domyślna ścieżka do plików części z biblioteki Content Center rzeczywiście nie jest w żaden sposób powiązana z obszarem roboczym. Podobna sytuacja ma miejsce z biblioteką materiałów, czy też biblioteką tekstur renderingu. Domyślnie wczytane są tylko podstawowe biblioteki Autodesk Inventor i posiadają zupełnie inne lokalizacje, niż plik roboczy. To właśnie dzięki temu wszystkie nasze projekty lokalne mają dostęp do tych samych zasobów bibliotecznych, nie powielając ich. Jednak powoduje to również pewne utrudnienia, na przykład w kwestii kopiowania projektów i przenoszenia ich pomiędzy stacjami roboczymi. Ze względu na wspomniane wcześniej inne położenie plików Content Center, nie wystarczy samo skopiowanie folderu z naszymi plikami – postępując w ten sposób (co początkującym użytkownikom wydaje się zupełnie naturalne) nie skopiujemy użytych w projekcie plików biblioteki Content Center razem z obszarem roboczym. Prowadzi to często do zdziwienia przy otwieraniu zespołów na innych stacjach roboczych i nierozwiązanych plików.
Aby pliki biblioteczne z poszczególnych projektów nie mieszały się ze sobą w odrębnej lokalizacji, należy odpowiednio skonfigurować projekt i jego właściwości. Jeśli chcemy osadzić pliki importowane z biblioteki elementów znormalizowanych Autodesk Inventor wewnątrz obszaru roboczego, należy zmienić ścieżkę z “domyślna” i wybrać folder wewnątrz naszego projektu.
Taka zmiana powoduje, że nasz folder projektu staje się niejako “samowystarczalny”. Musimy jednak pamiętać, że postępując tak w przypadku każdego naszego projektu nasze pliki z Content Center, choć wstawiamy przeważnie te same komponenty w tych samych konfiguracjach, mnożą się w poszczególnych projektach. Mimo że są to dokładnie te same pliki Inventor i mogłyby być współdzielone pomiędzy tymi projektami.
Właściwy sposób konfiguracji projektu wymaga odrobiny wprawy i nie jest czymś intuicyjnym. Jednak jeżeli zrozumiemy ten mechanizm, z pewnością ułatwi nam to późniejszą pracę podczas projektowania w Autodesk Inventor.
odważsiękonstruować